Home / Ek İş Fikirleri / Doğru Ek İş Fikri Nasıl Bulunur

Doğru Ek İş Fikri Nasıl Bulunur

Doğru Ek İş Fikri Nasıl Bulunur

Daha Çok Para Kazanmak için Doğru Ek İş Fikri Nasıl Bulunur

Evde ek iş fikirleri olarak bugün sizler için daha çok para kazanmak için doğru ek fikri nasıl bulunur konusunda bir makale yazacağız. Yapılan bir deneyde başarısız olan binlerce insana başarısızlık sebeplerini sormuşlar. Bunun birçok sebebi olduğu anlaşılmış ama en fazla nedenlerden bir tanesi aklında bir iş fikrinin olmaması, birden fazla iş fikrinin olması ve işe nereden başlayacaklarını bilmemesinden kaynaklı olduğu ortaya çıkmış. Yani bu yüzden sizlerde başarısız olmak istemiyorsanız öncelik olarak yapmanız gereken bir iş fikri bulmalısınız ve bu iş fikrine nereden başlamanız gerektiğini bilmelisiniz.

Doğru Ek İş Fikri İçin 4 Ana Özellik

Doğru bir iş fikrini nasıl bulurum diyenler için bu kısmını özellikle okumasını tavsiye ediyoruz. Eğer sizin özelliklerinize uygun bir iş fikri değilse zaten baştan başarısız olacaksınız anlamına gelir. O yüzden doğru iş fikrini bulmak için alttaki özelliklere çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

1- Yetenekler – Beceriler

Bir iş fikri seçilirken en öncelikli özelliğinizin yetenekler olmasına dikkat edin. Çünkü insanlar yeteneklerine uygun iş seçmek yerine genelde ilgilerine göre iş seçerler. Seçtikleri işlerde yeteneklerine uygun olmazsa eğer belli bir süre sonra o ilgi kaybolur ve iş fikrinizde başarısız olursunuz. O yüzden iş fikri seçerken en dikkat etmeniz gereken özelliğin yeteneklerinizin olduğunu unutmayın. Peki yeteneklerinizi nasıl keşfedeceksiniz? Bu aslında oldukça basit bir sorudur. En rahat bir şekilde yaptığınız işleri düşünün. Örnek verecek olursak eğer yemek yapmakta iyiyseniz ve insanlar sizin yaptığınız yemekleri beğeniyorsa bu durumda sizin aşçılık konusunda bir yeteneğiniz bulunmaktadır. Böyle sorularla yeteneklerinizi keşfedebilir ve iş fikri konusunda yelpazenizi biraz kısmış olursunuz. Biraz diyorum çünkü bir insanın sadece bir tane yeteneği olmaz. O yüzden öncelik olarak yetenek kısmında iş fikirlerini daralttınız ardından ikinci özelliğe geçerek biraz daha iş alanımızı kısacağız.

2- İlgiler

İlgi alanı demek sizlerin hoşlandığı şeyler anlamına gelmektedir. Hoşlanmadığınız bir işi yapmak kesinlikle başarısızlık getirir. O yüzden yeteneklerinizle uyumlu bir iş seçmeniz sizler için daha fazla başarı getirecektir. Örnek verecek olursak aşçılığa ve iğne oyasına yeteneğiniz bulunmaktadır. Ama siz iğne oyası yaparken sıkılıyorsunuz. Fakat yemek yaparken stres atıyorsunuz. O zaman sizlerin seçmesi gereken iş aşçılıktır. Çünkü yeteneklerinize uygun ve hoşlandığınız bir iş alanı olduğundan dolayı daha çok başarılı olacaksınızdır. İlgi alanı ile yelpazeyi biraz daha daralttıktan sonra üçüncü özelliğimize geçebiliriz.

3-Değerler

Bu alanda sizlerin ve çevrenizde ki kişilerin özelliklerine göre iş fikrini seçtiğiniz alandır. Çünkü bu alanda yetenek ve ilgilerinizden çok toplum bilincine göre iş alanı seçtiğiniz kısım olmaktadır. Seçtiğiniz alanlar sizlerin cinsiyet alanına uygun mu toplumda ki yeri nedir gibi sorularla yüzleşeceğiniz alandır. Örnek verecek olursak bir bayan ne kadar da güçlü olursa olsun inşaatta çalışması toplumun kabul etmeyeceği bir durumdur. Ya da sizlerinde değerlerine uymayacak bir alandır. O yüzden bu kısımda da sizlerin ve çevrenizdekilerin değerlerine uygun iş alanını seçerek iş alanını biraz daha daraltabilirsiniz.

4-Pazar

Geldik son özelliğimize ve neredeyse en önemli özelliğimize. Şimdi baştan gelecek olursak yeteneklerinize uygun ilgi alanlarınıza ve değerlerinize de uygun bir iş alanı buldunuz. Ama bu iş alanına girdiğiniz halde hiç para kazanamıyorsunuz. Bu demek oluyor ki seçtiğiniz iş fikri ihtiyaç olan ya da pazarı olmayan bir iş fikridir. O yüzden yapmanız gereken en son kısım gireceğiniz iş fikrinin pazar durumunu iyice araştırmanızdır. Sonuçta ne kadar da diğer üç özelliğe uyarsa uysun. Para kazanamayacağınız bir alana girip sermayenizi yatırıp para kazanamamaktansa hiç girmemek daha iyidir.

Pazar durumunu nasıl öğrenebilirim ?

Pazar durumunu öğrenmek için yapmanız gereken işlem sizden önce bu işe giren kişilerle konuşmaktır. Çünkü sizden önce girip hatta bu işi bırakmış kişilerle konuşmak daha güzel sonuçlar verecektir. Çünkü bir kişi bir işi yapıyorsa onunla konuşursanız sizlere tam bilgi vermeyebilir ama bu işi yapmış daha sonra bırakmış kişiden daha net ve kaliteli cevaplar alabilirsiniz. Ayrıca bu işle uğraşan kişiyi dışarıdan gözlemleyerek ne yaptığını insanların ihtiyacının olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Hatta bu iş ile uğraşmayan kişilerle de sohbet etmeniz gerekmektedir. Korkmayın kimse sizin iş fikrinizi sizden önce yapmak için uğraşmaz. Rahatlıkla insanlarla konuşun ve ne öğrenmek istiyorsanız açık bir şekilde söyleyin.

Bu makalemizin de sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bu makalemizin dışında diğer makaleleri de incelemenizi kesinlikle siz değerli okurlarımıza öneriyoruz. Çünkü diğer makaleler sizler için daha geniş bilgi verecektir ve siz daha rahat bir şekilde iş fikirleri hakkında bilgi sahibi olacaksınızdır. Bu makalemizi okuduktan sonra İyi Bir İş Fikri İçin 10 Önemli Kural adlı makalemizi okumanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz. Çünkü bu makalemiz sayesinde işinizi bulduktan sonra işinizi nasıl en iyi hale getireceğinizi anlattık. Hepinize hayırlı ve bol kazançlı günler dilerim.

 

 

About admin

Check Also

Evde Dikiş Seti İşi Yaparak Para Kazanma Yolları

Evde Dikiş Seti İşi Yaparak Para Kazanma Yolları

Evde Dikiş Seti İşi Yaparak Para Kazanma Yolları Evde Dikiş Seti İşi Yaparak Para Kazanma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir