Home / Girişimcilik / Hayır Cevabını Evet’e Çevirmenin Yolları

Hayır Cevabını Evet’e Çevirmenin Yolları

Hayır Cevabını Evet’e Çevirmenin Yolları

Hayır Cevabını Evet’e Çevirmenin Yolları

İlk işinizi kuracağınız zaman insanların sizlere durmadan Hayır demeleri kadar normal bir şey yoktur. Çünkü insanlar sizleri tanımıyor ve sizlere güvenecek bir tecrübeniz yok. Bir çok insan hayır cevabını kullanacağı için yeni başlayan kişilerin çoğu da bu cevap karşısında konuşmayı bitirecektir ve iş hayatına giremeden başka işler aramaya koyulacaklardır. Ama hayır cevabının önemini bilen kişiler ise bunun daha kaliteli bir konuşmaya açılan kapıları araladığını bilir ve işini daha güzel bir şekilde açıklayarak insanlara evet dedirtebilir. Sizlere hayır diyen kişileri nasıl evete çevireceğinizi alt kısımda 4 başlıkta anlattık. Sizlerde makalemizin devamını okuyarak hayır yerine evet dedirtin insanlara.

1- Her Hayır Aslında Bir Evet Cevabının Habercisidir

İnsanlar bir fikri ilk kez duyduklarında hiç durmadan hayır cevabını söylerler. Bunun sebebi ise araştırılmış ve bir kişi alışverişte ortalama beş kez hayır derler. Bunun sebebi ise insanlar bir şeyi alırken genellikle duygusal davranırlar. Duygusal olarak hayır derler. Yani bir insan ilk kez karşılaştığı bir duruma karşı duygusal olarak yaklaşır ve bu duruma karşılık vermemek için reddederler. Sizler de konuşma yetiniz sayesinde bu hayır cevabını evete çevirebilirsiniz.

Mutlaka Okuyun: Yeni İş Hayatında Sadeliğin Önemi

2- Hayır Cevabının 3 Temel Formu Bulunmaktadır

Doğru kişiye (Evet Diyecek Kişiye) doğru soruyu sorduğunuzu bir düşünün. Eğer size hayır cevabını veriyorsa bunun 3 temel sebebi vardır.

1-Yanlış Bilgilendirme:

Doğru kişiyle konuşuyorsunuz ama bilgilendirmede bir sıkıntı oluşmuşsa ya da yanlış bilgilendirme yaptıysanız doğru kişi zaten sizlere hayır diyecektir. O yüzden sizler de yanlış bilgilendirme olmaması için kendinizi toparlayın ve tekrardan doğru bir şekilde doğru kişiyi bilgilendirin.

2-Yanlış Zamanlama:

Doğru kişinin karar vermesi için kişiye zaman tanımalısınız. Kişiyi her an cevap vermesi için zorlamamalısınız. Çünkü fikriniz ne kadar parlak olursa olsun doğru kişinin bu fikri hazmetmesi ve onu bir ihtiyaç şeklinde görmesi gerekmektedir.

3-Uygunsuz Koşullar :

Doğru kişinin karar vermesini engelleyen bir takım uygunsuz durumlar olabilir. O yüzden doğru kişiyle beraber bu durumdan çıkmaya çalışın.

Mutlaka Okuyun: Para Kaybetmenizi Engelleyecek Önemli Tavsiyeler

3-Israrcı Olmak Yerine Kişilerin İlgisini Çekmeye Çalışın

Bir cevap alacaksanız bu asla hayır olmamalıdır diye bir söz vardır. Aslında ilk başta baktığımız zaman bu sözü duyan kişi tamam daha fazla baskı yapmalıyım ki kişi ya da kişilere evet dedirtebileyim diye düşünür. Hatta bununla ilgili sizlere küçük bir örnek verelim.

• Siz: “ 1 milyon liralık bir başlangıç sermayesi verebilir misiniz?”
• Doğru Kişi: “Tabi ki Hayır”
• Siz: “Emin misiniz? Çok büyük bir miktar değil bu isteğim”
• Doğru Kişi: “Tabi tabi, öyle” (Kısaca “Hayır”)
• Siz: “500 bin lira da mı olmaz?”
• Doğru Kişi: “Lütfen, artık beni rahat bırakabilir misiniz?”

Yukarı da ki örneğe bakarsanız eğer ısrarcı bir kişinin durmadan pazarlık yaparmış gibi konuştuğunu farkedeceksinizdir. Böyle olunca da karşınızda ki yatırımcılar hemen size hayır diyecektir ve rahatsızlık vermemeniz için sizi uzaklaştıracaklardır. O yüzden sizler de böyle bir durumla karşı karşıya gelmemek için alt kısımda ki örneğe de bakınız.

• Siz: “1 milyon liralık bir başlangıç sermayesi verebilir misiniz?”
• Doğru Kişi: “Hayır”
• Siz: “Yanlış bilmiyorsam bu tarz bir yatırım fırsatı arıyorsunuz. Benim sizlere sunduğum iş modelin de aklınıza yatmayan şey nedir?”

Mutlaka Okuyun: Başarılı Bir Girişimci Olmak İçin Tutarlığın Gücü

4- Konuşmayı Sürdürün ve İlerletin

Yatırımcı kişinin söylediklerine bağlı olacak şekilde bir evet cevabının olma ihtimalini adım adım yükseltmek amacıyla konuşmayı derinleştirin ve daha da ileri boyutlara taşıyın.

 

About admin

Check Also

2018 için En İyi 5 İş Fikirleri ve Fırsatları

2018 için En İyi 5 İş Fikirleri ve Fırsatları

2018 için En İyi 5 İş Fikirleri ve Fırsatları 2018 için En İyi 5 İş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir