Home / Girişimcilik / İyi Bir İş Fikri İçin 10 Önemli Kural

İyi Bir İş Fikri İçin 10 Önemli Kural

İyi Bir İş Fikri İçin 10 Önemli Kural

İyi Bir İş Fikri İçin 10 Önemli Kural

Bir iş yeri açacaksınız ya da yeni bir iş kurmaya karar verdiniz. Öncelik olarak fikrinizi gerçekleştirmek için 10 önemli kural vardır. Bunlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Sizler için ve iyi bir iş fikri için 10 kuralı alt kısımda topladık. Tabi bundan önce sizlere yazmış olduğumuz internetten para kazanma yolları hakkında ki makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Bir fikri hayatı geçirmek önemlidir ama temelsiz bir fikri dünyanın en iyi girişimcileri bile hayata geçirmek isterse bile başarısız olacaklardır. Projenizi hayata geçirmek isterseniz alt kısımda yazmış olduğumuz kuralları inceleyiniz. Eğer bütün kurallar sizlere uygunsa hemen işletmenizi kurarak fikrinizi hayata geçirebilirsiniz.

Önemli Kurallar Nelerdir?

1- Tutkulu Olun

Öncelik olarak iş fikrini yaparken neden yaptığınızı bir düşünün. Tamamen para kazanmak için ise hemen bırakın derim. Çünkü gelecek için yapacağınız işlerde paradan daha önemli olan öncelikleriniz olmalıdır. Öncelik olarak kendinize bir sorun “10 yıl boyunca ben bu işi yapacağım” diyebiliyor musunuz? Eğer bu soruya canı gönülden cevap verebiliyorsanız bu adımı artık geçebilirsiniz.

İyi Bir İş Fikri İçin 10 Önemli Kural
İyi Bir İş Fikri İçin 10 Önemli Kural

2-Basit Bir Fikirle Başlayın

Bir fikriniz var ve hemen bu konuda çalışmaya başladınız. Ama çok mükemmel olmalı profesyonel bir şey olmalı diye düşünmeyin. Her şey önce basit bir şekilde başlar ve zamanla en iyisi olur. Fikirlerinizi geciktirmeyin ve çok mükemmel bir şey olmasını beklemeyin. Örnek verecek olursak Mark Zuckerberg facebook’u yaptığı zaman mükemmel bir şey mi yaptı sadece bir platform kurdu ve ilerleyen zamanlarda bu platform mükemmel bir görünüm aldı. Ayrıca Bill Gates ilk başladığında windows 10’un hayalini mi kurdu ya da o zamandan yapmaya başladı mı? Bu soruları düşünün ve bu adımı da atlayın.

İyi Bir İş Fikri İçin 10 Önemli Kural
İyi Bir İş Fikri İçin 10 Önemli Kural

3-Sabit Gelir Kaynağı

İlk iş kurmaya başladığınız an bir gelir kaynağınızın olması önemlidir. Eğer birden fazla gelir kaynağınız varsa zaten sizler için oldukça ideal olur ve rahat edersiniz. Ama en azından bir tane olmasına önem gösteriniz. İşinizin peşine düşün ve tek gelir kaynağı olsa bile yeterlidir.

4-Atılacak Adımlar

İş fikrinizi gerçekleştirmek için kimlerle irtibata geçmeniz gerektiğini düşünüyor musunuz? Nasıl bir başlangıç yapmalıyım gibi sorulara artık cevap verme vaktiniz geldi. Bu adımda bu iki sorunun cevabını arayıp bulun.

5-Müşterilerinizi Tanıyın

Bu adımda yapmanız gereken sizin ürününüzün ya da verdiğiniz hizmete kimlerin ihtiyacı var ? Bu kişileri nereden bulabilirim ya da nasıl hareket etmeliyim. Eğer ilk başta kimse yoksa siz varsınız. Büyük fikirlerin bazen ilk başta alıcısı olmayabilir.

6-Pazarı Tanıyın

Bu adımda dikkat etmeniz gereken nokta alanınızda önde gelen bir isim olamazsanız para kazanamazsınız. O yüzden kendinizi geliştirerek alanınız da önde gelen bir isim olmalısınız. O yüzden hemen işe koyulun ve pazarı öğrenin.

7-Büyük Pazara Hazırlanın

Gireceğiniz sektörün hacminin büyük olmasına önem verin. Ayrıca unutmayın büyük pazara hazırlık da direk büyük pazara girmek yerine küçük küçük işler yaparak büyüyün. Bir anda büyük pazarın içine atlamayınız.

8-Orjinal Olun

Bu adımda şunu unutmayın herkesten farklı olmaya çalışın. Ezbere gitmek yerine sıra dışı daha farklı yollar denemelisiniz. Çünkü taklit sizi ileriye taşımaz ama orijinal olarak kendinizi daha ileriye taşıyabilirsiniz.

9- Negatif Tarafları Görün

Fikriniz için birçok pozitif taraf vardır ve siz bunları daha çok seversiniz. Çünkü kimse daha başlamadan başarısız olacağını düşünmez ve negatif tarafı görmezden gelir. Sizler bunu yapmak yerine negatif tarafları görün ve kaç tane negatif tarafı varsa yavaş yavaş hepsini yok edin.

İşe başlamadan önce neredeyse herkesten iş fikriniz ile ilgili bilgi alın. Onların düşüncelerini not alın. Korkmayın kimse elindeki işi bırakıp da sizin işinizi elinizden almaz. O yüzden insanların sizin iş fikrinizle ilgili ne düşündüklerini öğrenin.

İş kurmak istiyorsanız bu iş fikirlerine dikkat etmenizi öneririz. Sitemizde diğer evde ek iş fikirleri hakkında makalelerimizi okuyarak da bilgilenebilirsiniz. Ayrıca yorum bölümümüze yorum atarak iş fikrinizle alakalı iş vermek isteyen firmaların sizinle iletişime geçmesini sağlayabilirsiniz. Adınızı, e-mail adresinizi ve bulunduğunuz bölgeyi yazabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hoşça kalın.

About admin

Check Also

2018 için En İyi 5 İş Fikirleri ve Fırsatları

2018 için En İyi 5 İş Fikirleri ve Fırsatları

2018 için En İyi 5 İş Fikirleri ve Fırsatları 2018 için En İyi 5 İş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir